ورود ثبت

ورود به سایت

نام کاربری *
گذرواژه *
مرا به خاطر بسپار
جمعه, 14 ارديبهشت 1397 22:52

گفت‌وگوی اختصاصی با سرکار خانم پروانه شفاعی

امروز غرفه انتشارات شادان میزبان سرکار خانم پروانه شفاعی بود که تازه‌ترین اثر ایشان در نمایشگاه کتاب عرضه شده است. به همین بهانه گفت‌وگویی اختصاصی با ایشان داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

1. در مورد کتاب تازه خود توضیحی مختصر بدهید.
رمان «به ساز دلم» نگاهی جدید به کسانی است که در قصه‌های دیروز و امروز به نوعی کمتر به آنها پرداخته شده است. نگاهی که شاید بشود نام آن را شناخت عمیق و دوباره آدم‌های دور و برمان بنامیم تا بتوانیم راحت‌تر با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم و با آرامش و صلح بیشتری در کنار هم زندگی کنیم. بعد از هفت عنوان اثر چاپی، این اولین کتابی است که آن را چند باره نوشتم. نگارش و بازنویسی‌های مکرر. دلیل آن هم وجود فضای معماگونه قصه بود که به اجبار چندین بار راوی آن تغییر پیدا کرد تا نتیجه کار درست و رضایت‌بخش باشد.

2. سوژه کتاب را چگونه انتخاب کردید؟
سوژه رمان «به ساز دلم» کاملا اتفاقی با شنیدن یک اختلاف خانوادگی بر روی یک مِلک، در ذهنم جرقه زد و آرام‌آرام با ظهور کاراکترها، قصه شاخ و برگ بیشتری پیدا کرد و به سمت و سوی دیگری رفت.

3. مخاطب کتاب خود را بیشتر چه گروه یا رده‌ای می‌بینید؟
به دلیل اینکه همواره هنگام نگارش هر اثری آدم‌های متفاوت در هر رنج سنی و یا سطح سواد و فرهنگ و یا حتی مذهب را در نظر می‌گیرم، نتیجه آن نیز داشتن مخاطبین گوناگون است. اثر جدید هم از این قضیه مستثنی نیست.

4. این روزها خودتان مشغول به خواندن کتابی هستید؟ آن را معرفی می‌کنید؟
این روزها در حال نگارش اثر جدید هستم، اما آخرین کتابی که خواندم کتاب «زندگی دوم» نوشته «اس.جی واتسون» با ترجمه خانم شقایق قندهاری است. کتابی هیجان‌انگیز و با تعلیق بالا که از پرفروش‌های نیویورک تایمز و آمازون نیز است. قصه در مورد کاراکتری به نام جولیاست که به ظاهر زندگی خوبی دارد اما هنگامی که خواهرش مورد حمله فرد ناشناسی قرار می‌گیرد و به قتل می‌رسد، به دنبال علت آن می‌رود و این باعث می‌شود زندگی‌اش وارد مرحله جدیدی شود... این کتاب از انتشارات آموت به چاپ رسیده است.

5. چه برنامه فرهنگی (در زمینه کتاب) برای سال 97 دارید؟ سوژه‌ای نیمه کاره یا موضوعی که قصد دارید بنویسید؟
در سال جدید قصد دارم به دنبال تصمیم سال گذشته فاصله بیشتری با فضای مجازی بگیرم و ساعات مطالعه را بالاتر ببرم. و اینکه در سال ۹۷ از نشرهایی که تاکنون آثاری از آنها مطالعه نکردم، اقبال بیشتری نشان دهم و فضای مطالعاتی خود را کمی تغییر دهم. در حال حاضر نیز مشغول نگارش اثر جدید می‌باشم و تاکنون توانستم دو سوم آن را پیاده کنم.

6. حرف خاصی برای مخاطبان و علاقمندان آثارتان
همان سخن و ارادت همیشگی...‌اینکه حضور و دلگرمی آنها همواره برایم ارزشمند است. به‌ویژه نقدهای درست و سازنده‌شان که بی‌تردید هر بار مسیر و دریچه تازه‌ای را به رویم می‌گشاید. امیدوارم با چاپ اثر جدید باز هم شانس حضور این عزیزان را در کنار قلمم داشته باشم. آرزوی موفقیت و سلامتی و شادکامی برای تمام دوستداران اهل مطالعه در سال جدید!

خواندن 230 دفعه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top