چرا مدیران باید جسورانه‌تر رفتار کنند؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هر روز که می گذرد، شمار بیشتری از زنان از موسسات آموزشی فارغ التحصیل می شوند. اما مهارت هایی که باعث می شود زنان در کلاس درس بهترین باشند، آنها را در محیط کار در حد متوسط نگه می دارد.
تحقیقات جدید نشان می دهد زنان متصدی ۴/۵۱ درصد از پست های مدیریت میانی در آمریکا هستند، اما تنها ۲/۴ درصد از ۵۰۰ نفر مدیران عامل برتر جهان را زنان تشکیل می دهند. طبق تجربه ما، آمار مدیران عامل زن در جهان افزایش خواهد یافت؛ اما این افزایش فقط در عدد و رقم خواهد بود مگر آنکه زنان به این درک برسند که اتاق هیات مدیره، کلاس مدرسه نیست. زنان برای موفق شدن، اکنون باید کاری را انجام دهند که همیشه به آنها یاد داده شده که انجام ندهند: برای موفق شدن باید جسور باشید.
سرانجام جسور بودن در مدرسه این بود که شما را به دفتر ناظم ببرند؛ اما در کسب و کار، ثابت شده است که جسور بودن راه رسیدن به موفقیت است.
۱. بفهمید چگونه باید قدرت را به چالش گیرید و بر آن اثرگذار باشید. در مدرسه یاد گرفته اید برای نمره گرفتن هر آنچه قدرت بالاتر (معلم) می خواهد انجام دهید. اما در محیط کار، این رفتار مختص کسی است که می خواهد یک «فرد مثبت» باشد: این رییس چه انتظاراتی از من دارد؟ کدام یک از انتظارات رییسم برآورده نشده است؟
این روش شاید در مراحل ابتدایی امتیازاتی به شما بدهد؛ اما در درازمدت نمی توانید آنچه واقعا می خواهید یعنی یک مهره مهم بودن، نه فقط برای رییستان، بلکه در صنعتی که در آن فعالیت می کنید باشید. برای آنکه موفق شوید، باید یک مهارت جدید را در خود شکل دهید: قدرت را چگونه به چالش گیرید و بر آن اثر گذار باشید، نه اینکه فقط تابع افراد قدرتمند باشید و آنچه را که آنها می خواهند نجام دهید.
وقتی مشکلاتی را که حل آنها لازم است درک کردید و درباره راه حل آنها فکر کردید، شروع به صحبت کنید و از آن مهم تر، دیگران را مجاب کنید. طبق تحقیقات اخیر درباره کارآفرینان (فراموش نکنید برای موفق شدن، طرز فکر کارآفرینی لازم است) مهم ترین ویژگی، توانایی مجاب کردن است.
۲. همیشه آمادگی داشته باشید. اما یاد بگیرید که بتوانید فی البداهه نیز صحبت کنید. در مدرسه برای امتحانات، تا حد ممکن آماده می شدید. اما در محیط کار، هر آنچه باید بدانید در کتاب ها یافت نمی شود. به جای آنکه خود را بیش از حد آماده کنید یا ترس از عدم امنیت داشته باشید، یاد بگیرید چگونه فی البداهه صحبت کنید. این کار بسیار ساده است. فقط کافی است به بخشی از مغز خود بروید که مطمئن است شما می دانید. فی البداهه سخن گفتن، نیاز به تمرین دارد. پس زمانی تمرین کنید که ریسک کمی متوجه تان است. اگر هیچ گاه در جلسات سخن نمی گویید، از همین اکنون شروع به صحبت کنید. اگر گزارش را تمام نکرده اید، هر چه دارید ارائه دهید و بقیه مطالب را خودتان بگویید. اگر در یک پروژه خوب همه مهارت های لازم را ندارید، با این حال داوطلب شوید.
۳. روش های موثر پیشرفت شخصی را بیابید. در مدرسه یاد گرفته اید که اگر عملکرد خوبی داشتید، نمره ۲۰ دریافت می کنید. نمرات ۲۰ شما را به دانشگاه می رساند و احتمالا شغل خوبی نیز نصیبتان می شود؛ اما در محیط کار باید سخت کار کنید، عملکرد خوبی داشته باشید و مطمئن شوید دیگران نیز متوجه عملکرد خوب شما هستند. تا زمانی که این فرهنگ در زنان تکامل یابد، باید دو برابر مردان زحمت بکشند. برای آنکه در خط مقدم سازمان باقی بمانید باید بهتر و بیشتر از مردان کار کنید. به همین خاطر باید روش های پیشرفت شخصی را که در سازمان شما برای یک زن کارآیی دارد، پیدا کنید.
۴. روش های کمتر متداول و پر از شگفتی را برای موفقیت خود برگزینید. در مدرسه، بیشتر دانش آموزان از روش های متداول جهانی پیروی می کنند: جبر، حسابان، ریاضیات و غیره، اما مسیر موفقیت چندان مستند و مدون نیست و پر از شگفتی است. روش های شخصی و غیر معمول خود را برای موفقیت دنبال کنید که در نوع خود روش جدیدی باشد. اگر حداقل ۵۰ سال دارید، باید به طور متوسط ۱۱ شغل دیگر را تجربه کرده باشید. اگر می ترسید، این نشانه خوبی است. اگر نخواهید همرنگ جماعت شوید و بخواهید مسیر خودتان را در پیش گیرید، احتمالا احساس ناراحتی خواهید کرد؛ اما می توانید طوری برنامه ریزی کنید که از بلاتکلیفی رها شوید. به عنوان مثال، من به عنوان نویسنده این مقاله از ابتدا در رشته موسیقی تحصیل می کردم، سپس درباره حقوق صاحبان سهام تحقیق کردم و بعد یک صندوق سرمایه گذاری تاسیس کردم و فکر می کنم نمی توانستم از حالا خوشبخت تر باشم. نمونه های بسیاری از این دسته وجود دارد.
۵. سعی کنید مورد احترام باشید، نه اینکه تنها محبوب باشید. در مدرسه تقریبا همه ما هر آنچه را برای بقای اجتماعی مان لازم بود، انجام می دادیم. مواردی پیش می آمد که رفتار احمقانه ای داشتیم اما فکر می کردیم رفتارمان هوشمندانه است چون دوست داشتنی هستیم. اما در محیط شغلی طی زمان یاد می گیریم کاری کنیم تا در نظر کسانی که با آنها کار می کنیم محترم باشیم نه اینکه تلاش کنیم در نظر همه محبوب باشیم. برای تحقق رویاهای حرفه ای خود، آنچه را همه انجام می دهند کنار بگذارید. البته جنگیدن با کلیشه ها کار آسانی نیست اما انجام کارهای غیرمنتظره همان معنای دقیق جسوری است. بحث امروز به آن معنا نیست که هر آنچه در مراکز آموزشی یاد می گیرید غیر ضرورری است، بلکه این توصیه ها هم در کار و هم در زندگی، حیاتی هستند. شما یاد گرفته اید به قدرت و قانون احترام بگذارید. باور دارید که تلاش شما مورد تقدیر واقع خواهد شد. می توانید خود را با عکس العمل ها و نظرات دیگران تطبیق دهید. اکنون وقت آن است که این مهارت های اساسی را در خود توسعه دهید و به طور فعال جسوری را در پیش گیرید، باید درک کنید از آنجا که موضوع جدیدی را امتحان می کنید، شاید در مراحل اولیه نمره قبولی کسب نکنید. اما وقتی یاد گرفتید موقعیت ها را به چالش گیرید، خودتان فکر کنید، برای محبوب شدن تلاش نکنید و راه های غیرمعمول را کشف کنید، در این صورت می توانید راه خود را طوری باز کنید که در زندگی حرفه ای نیز بهترین شاگرد کلاس باشید.

خواندن 4786 دفعه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید