فواید ارتقای قدرت کلام مدیران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

برای دیوید کانتور، درمانگر پرآوازه و صاحب نام سیستم های اداری، یادگیری شناخت الگوهای پنهان گفت وگو و مکالمه قدم اول برای رسیدن به مدیریت اجرایی کارآمدتر است.
گهگاهی فردی را می بینید که واقعا می داند چگونه «با خواندن ذهن مخاطبان» با آنها ارتباط برقرار کند. این همان مدیر اجرایی کارآزموده و کهنه کار است که می تواند وارد نشستی سنگین شده و بفهمد که چرا دو همکار و شریک آینده در حال مجادله هستند، چرا شخص سوم اصلا صحبت نمی کند، و چرا چهارمی در حال دفاع از اولویتی است که اصلا درباره اش صحبت نشده است. این فرد با صحبت اندکی می تواند مشکل را بر طرف کرده، افراد را به سمت موضوع اصلی سوق داده و گروه را به سوی سطح جدیدی از بازدهی و سازندگی هدایت کند.
هنگامی که چنین عملی در قبال یک تیم اجرایی انجام شود می تواند تاثیرات بسیار ارزشمندی را بر جای گذاشته و به دیگر بخش های سازمان سرایت کند.
در تمامی سطوح، توانایی در خواندن ذهن مخاطبان و ارتباط براساس شرایط، نادر و ویژه تلقی شده که مادرزادی و غیرقابل یاددادن است.
اکثر کسانی که از این توانایی برخوردارند تصدیق می کنند که نمی دانند چطور این توانایی را به دیگران آموزش دهند. اما مردی است که کار خود را بر اساس تلاش برای کمک به افراد برای شناخت تعامل گفت وگویی پویا و یادگیری زوایای پنهان و کارآمد آن، ایجاد کرده است. دیوید کانتور یک درمان شناس خانوادگی خلاق بود، که در دهه ۱۹۸۰ به طور مرتب به دیدار گروهی از متفکران سازمانی مشهور در مدرسه مدیریت MIT می رفت.
کانتور بر این نظر بود که الگو ها و نمونه هایی که در خانواده ها دیده است، ممکن است در مورد تیم های اجرایی در انواع کسب و کارها و سازمان ها هم صدق کند. کانتور شروع کرد به مطالعه، تعلیم مدیران، یادداشت برداری دقیق همه تعاملات و تلاش برای کشف ترکیب عوامل متعدد، از وضعیت روحی و پس زمینه خانوادگی فرد گرفته تا نیروهای پویای اطراف وی در سازمان که برخی افراد را به سمت تسلیم شدن و از پا درآمدن زیر بار فشار و دیگری را به سمت رشد و ترقی هدایت می کند. با گذشت سال ها وی تبدیل به تئوریسینی با نفوذ در مورد رفتار افراد و گروه ها شده است. کتاب وی، «خواندن ذهن مخاطب: نیروی پویا برای مربی ها و مدیران» ۴۰ سال از تحقیقات و تجربیات سازمانی را جمع کرده و آن را تبدیل به یک راهنما برای الگوها و مفاهیم گفت وگویی همراه با رویکردی ویژه به تعاملات مدیریتی و تیم های اجرایی کرده است. کانتور نشان می دهد که آشنایی با سیگنال های یک سیستم گفت وگویی گام اول در راستای تبدیل شدن به یک پیشگو و مدیر کارآمد است.در ادامه گفت وگوی او با مجله «استراتژی و کسب وکار» آورده شده است.

شما در کتاب خود گفته اید که بیشتر مدیران نیاز به یک مدل بهتر از نظام های انسانی دارند. چرا این گونه است؟
کانتور: در هر موقعیتی روابط دیده نشده و صحبت نشده در بین افراد هر چیزی را که اتفاق می افتد، تحت الشعاع قرار می دهد. رهبران معمولا از این ارتباطات بی اطلاع هستند و نمی توانند هم اطلاع داشته باشند مگر اینکه لنز ادراکی درستی در دست داشته باشند. مدلی که من در طول سال ها به آن دست یافته ام تئوری برای فهم این است که چگونه افراد در حین صحبت کردن با هم، تصمیم گیری هم می کنند. در واقع دو مدل وجود دارد، یکی موقعیت های هر روز را توضیح می دهد و دیگری به دنبال موقعیت هایی پر خطر مانند بحران ها و کشمکش ها است. افراد تحت شرایط سخت رفتارهای متفاوتی دارند؛ تصمیماتی که تحت این فشارها می گیرد چیزی است که شما را تبدیل به یک رهبر و مدیر می کند. این مدل بر اساس تجربه هایی است که من با گروهای متفاوت داشته ام اول با خانواده ها، زوج ها و نوجوان ها و سپس با تیم های سازمانی و شرکت ها. من قادر بودم تا مکالمات و گفت وگوهای کافی را در زمینه های کافی مشاهده و رد یابی کنم و فکر می کنم تئوری جهانی ساختار گفت وگو را کشف کرده ام. این تئوری بیان می کند و گفت وگو می تواند آگاهانه و سنجیده باشد؛ و رهبران و مدیران می توانند تاثیر خود( و هر کس دیگر) را در هر زمینه ای که نیازمند تصمیم گیری است اندازه گیری کرده و درک کنند. همچنین می توانند گفت وگو ها و مکالمات خود را برای ایجاد موفقیت یا شکست طرح ریزی نمایند.

منظورتان از طرح ریزی یک مکالمه چیست؟
کانتور: هر مکالمه ای از رفتارهای کلامی فردی، اظهارات و سوال ها ساخته شده است. رفتار کلامی واحد اساسی تحلیل های من بوده است. هر رفتار کلامی می تواند از لحاظ داشتن یکی از چهار نوع رفتار ( اقدام کنند، مخالف، پیرو، یا ناظر)، یکی از سه مدل محتوا (قدرت، معنی یا تاثیر)؛ و یکی از سه مدل الگو یا قاعده برای ایجاد مشروعیت الگویی (باز، بسته یا تصادفی) دسته بندی شود. و این طبقه بندی ها به ۳۶ طبقه رفتار کلامی دسته بندی می شوند. مداخله کردن با رفتار کلامی در زمان درست می تواند تغییر در طرز فکر یا رفتار هر شخص در اتاق گفت وگو را شتاب بخشد. من در این زمینه با تعداد زیادی از متخصصان سازمانی کار کرده ام و آنها این مدل را در طول سال های اخیر تحت رسیدگی دقیق قرار داده اند.

تفاوت بین اقدام کننده، مخالف و ناظر چیست؟
کانتور: اول از همه این تقسیم بندی افراد نیست. هر چند هر کس رفتار کلامی خاصی که بیشتر از دیگران از آن استفاده می کند را دارد، هیچ کس یک اقدام کننده، مخالف، ناظر یا پیرو واقعی نیست. اینها توصیفاتی از رفتار صوتی هستند. رفتار صوتی خود را تغییر دهید و سپس مشاهده می کنید که چگونه درک دیگران از شما تغییر خواهد کرد. درک دیگران از خود را تغییر دهید و در نتیجه پاسخ آنها به خود از طریق رفتارهای کلامی شان را تغییر خواهید داد. بیایید با یک رفتار کلامی ساده شروع کنیم: چهار قاعده اساسی در یک گفت وگو نقش دارند. شما می توانید اقدام کنید: یک کار جدید انجام دهید، مثل گفتن «ما باید زمان کمتری را به این نشست اختصاص دهیم.» می توانید با اعلام موافقت خود حرکت شخص دیگری را دنبال کنید، «بله، من هم نگران این موضوع بودم.» یا می توانید با این حرکت مخالفت کنید، «فکر نمی کنم درست باشه.
ما برای پوشش دادن همه موضوعات در جلسه نیاز به زمان داریم.» و در آخر می توانید از این موقعیت خود را کنار کشیده و فقط ناظر باشید بدون اینکه موافقت یا مخالفتی داشته باشید، یک فرد روشن بیان که قادر است ارتباطات خوبی برقرار کند، می داند چگونه این سلسله رفتارها را به رفتارهای مرکب و مرتبط تبدیل کند. بنابراین اگر در برابر یک مخالف جدی قرار دارید شروع به مخالفت با وی نکنید. اول ناظر باشید. «من می دونم که شما چقدر نگران این تصمیم و تاثیر آن بر گروه هستید.» سپس ادامه دهید. «می دانم که دلایلی برای نگرانی دارید.» و بعد می توانید اقدام کنید. «به نظر من ما باید تصمیم خود را عوض کرده و به علت نگرانی شما توجه کنیم و اما از طرف دیگر هم نمی توانیم از اهمیت هدف اصلی این نشست چشم پوشی کنیم.» سه رفتار متفاوت: کنار ایستادن، پیروی و اقدام.
بّعد دوم را به عنوان حوزه ارتباطی می شناسیم. هر حوزه به سمت هدفی جهت داده شده است و شما این هدف را در محتوای رفتار کلامی می توانید مشاهده کنید. بعضی از رفتارهای کلامی در حوزه تاثیر بوده و شامل لغات احساسی برای برقراری ارتباطی از نوع صمیمت و نزدیکی هستند. دیگر رفتارهای کلامی در حوزه قدرت بوده و از لغاتی که عملی هستند به منظور بالا بردن توانایی و کارآیی استفاده می کنند. و نهایتا حوزه معنی هم وجود دارد: لغاتی در مورد حقیقت و استدلال و محتوای مفاهیم تحلیلی و فلسفی با هدف بالا بردن میزان درک هستند.

هنگامی که یک نفر از موضع قدرت صحبت کرده و دیگری از روی تاثیرپذیری صحبت می کند، می توانند نیات یکدیگر را ارزیابی کنند.
کانتور: این یکی از مهم ترین دلایل برای شکست ارتباطات است. همچنین افراد تمایلات خاصی در زمینه های ارتباطی دارند. آنها جز روش خود به روش های دیگر صحبت کردن اهمیت نمی دهند و این موضوع احتمال اینکه هنگام صحبت کردن دچار سوءتفاهم شوند، بالا می برد. بعد سوم نمونه ای در مورد قانون ترتیب است: افراد دیدگاه های متفاوتی درباره بهترین روش برای قانونمند کردن مدیریت انسانی دارند. تمام ساختارهای دولتی در جهان به سه گروه خلاصه می شوند. نظام باز اجمالی و نامنظم است، مادامی که وارد عمل شده و یک مسوول که توسط گروه انتخاب شده است، تصمیم گیری کند.
در یک نظام بسته مسوولان به مسند و جایگاه تکیه می کنند؛ هر چه به مقامات و هیات حاکم نزدیک تر باشید اختیارات بیشتری خواهید داشت. چنین نظامی به صورت گسترده ای سازماندهی شده است؛ برای مثال یک هنگ ارتشی نظامی بسته است.
در یک نظام تصادفی توانایی و اختیار با کسانی است که این اختیار را به دست آورده و از آن استفاده می کنند. باندهای موسیقی جاز نظام های تصادفی هستند. برای اکثر مردم این سه نظام قوه درک مستقیم درستی دارند. نظام های بسته به بازخوردهای منفی یا معتدل وابسته هستند. هنگامی که چیز جدیدی اتفاق می افتد به صورت غریزی برای نظم بخشیدن به آن حرکت می کنند. نظام های تصادفی از طریق بازخوردهای مثبت کار می کنند. آنها چیزهای تازه و نو را تقویت کرده و قوی تر می کنند. نظام ها باز هر دو حالت بازخورد را با هم ادغام می کنند. آنها تا زمانی که به نوعی از ناکارآمدی برسند، مثبت هستند.

به عنوان یک رهبر چگونه می توانم برای طرح ریزی یک رفتار کلامی از همه اینها استفاده کنم؟
کانتور: تمام آن چیزی که می گویی می تواند در چارچوب ترکیب این عوامل جای گیرید. فرض کن در یک اتاق سرد هستی. می توانی بگویی «پنجره را ببند.» این یک اقدام در نظام بسته و با موضع قدرت است. می توانی گفته خود را به یک جمله در نظام باز تبدیل کنی، «به نظرم افراد شال گردن های خود را دور گردن خود پیچیده اند. آیا کسی نزدیک به پنجره آن را می بندد؟» هنوز هم حالتی از اعمال قدرت در آن دیده می شود، اما با رفتاری باز. شما به افراد قدرت انتخاب داده و به دنبال داوطلب هستید. همچنین می توانی این درخواست را به سوی ایجاد تاثیر بیشتر با گفتن جمله «اگر اتاق گرم تر بود خیلی دلپذیرتر می شد، و افراد احساس راحتی بیشتری می کردند.» هدایت کنی و با گفتن جمله «به نظرم افراد احساس آرامش و راحتی نمی کنند، اما کسی هم قصد بستن پنجره را ندارد.» می توانی این اقدام را تبدیل به یک موقعیت ناظر کنید.

آیا شخصی است که بتواند در همه این حالات به شیوایی صحبت کند؟
کانتور: فکر کنم باشد و در ضمن، این مسیری به سوی هوش جمعی است. این تئوری می گوید توانایی ارتباط برقرار کردن برای یک تیم جهشی به سمت تاثیرگذاری و موفقیت است. با توانمندتر شدن، تیم توانایی خود برای تعریف دستاوردهای جدید، تولیدات جدید و غیره را شتاب می دهد.

در کتابتان شما یک بعد چهارم را نیز توضیح داده اید، حالت قهرمانانه که فقط زمانی خود را نشان می دهد که شاهد یک بحران باشیم.
یک بحران تصور شده. هنگامی که افراد با سختی یا استرس مواجه شوند، به حالت های گفت وگوی سریع و بدون فکر گرایش پیدا می کند. اگر این شرایط حادتر شود، این نحوه برخورد مشخص تر خواهد شد و به چیزی تبدیل می شوند که من به آن «مدل قهرمانانه» می گویم. همه افراد ناخودآگاه به یکی از حالت های قهرمانانه گرایش دارند. همه آنها از لحاظ اخلاقی خنثی هستند؛ هیچ کدام بهتر یا بدتر از دیگری نیست. اما افراد، به خصوص مدیران و رهبران را در مسیری که نتیجه منفی می دهد هدایت می کنند. در شروع یک بحران افراد وارد حالت قهرمانانه شده اما تدریجا سختگیر تر می شوند.

پیشنهاد شما به رهبران و نه مداخله گر های حرفه ای و کسی که واقعا یک گروه را در یک شرکت هدایت می کند، چیست؟
همیشه رفتار انسان ها بخش تاریک و نامعلومی هم دارد. این تاریکی ها برمی گردد به کودکی افراد به جاهایی که دوست داشته نشده اند. حرص یک نمونه از این تاریکی ها و ابهامات است. بحران ها غالبا ظهور و تجلی چنین تاریکی هایی هستند؛ اگر که این تاریکی ها برطرف نشوند، تعهدات و کل شرکت در معرض خطر خواهد بود. در این هنگام نیاز به یک قهرمان اعلام می شود: یک رهبر که بتواند راهی به سوی ماورای تاریکی ها و سایه های خود و همچنین رفتار دیگر سیستم های اطراف خود را که نشات گرفته از این تاریکی ها هستند، پیدا کند.
رهبران قشر خاصی هستند؛ زیرا کاری که می کنند و چیزی که می گویند و تصمیماتی که می گیرند بر خیلی از افراد تاثیر می گذارد. اگر رفتار نشات گرفته از تاریکی مشاهده شود و رهبر تمایل به دیدن آن و مسوولیت پذیری نشان ندهد، وی یک رهبر و مدیر خطرناک خواهد بود و توانایی کنترل تاریکی ها را در نظامی که در آن مسوول است نخواهد داشت.
با ارائه مهارت و تجربه در امر خواندن ذهن افراد، یک رهبر می تواند اقداماتی در راستای از بین بردن نقطه ضعف ها و کاستی ها انجام دهد. کسی که چنین قدرتی داشته باشد مسلما یک رهبر و مدیر برتر خواهد بود.

خواندن 3879 دفعه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید