سری را که درد می‌کند، دستمال نبندید

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نگاهش که می کنید از فاصله دور هم مشخص است، حال خوشی ندارد. چشم های قرمز و اشک آلودش از یک طرف و دستمالی که به سرش بسته از طرف دیگر، نشان می دهد سردرد امانش را بریده است؛ سردردی که به نظر می رسد، خیال ندارد او را راحت بگذارد.
چند روزی است که به قول خودش با این حس ناخوشایند می سوزد و می سازد، غافل از این که کنار آمدن با چنین سردردی اصلا منطقی و عاقلانه نیست.
با این که همه اعضای خانواده عادت دارند همیشه او را همراه با دستمالی که به سرش بسته و قرص های مسکن رنگارنگی که استفاده می کند، ببینند اما هیچ وقت کسی به او نگفته باید به دنبال علت سردردهایش باشد.

● سردرد؛ مشکلی شایع با علل متفاوت
گاهی سرمان درد می گیرد، چون نزدیک غروب است و ما هنوز ناهار نخورده ایم، گاهی هم اینقدر کار می کنیم که از خستگی دچار سردرد می شویم.
استرس و عصبانیت هم که یکی از شناخته شده ترین عوامل ایجادکننده سردرد است. خیلی از ما چنین سردردهایی را تجربه کرده و می کنیم؛ دردهای ساده ای که به دلایل مختلف ایجاد می شود؛ اما مسلما باید به فکر تشخیص علت و کنترل آنها هم باشیم.
دکتر نوید ابوالاحرار، فلوشیپ فوق تخصصی درد در گفتگو با جام جم درباره انواع سردرد چنین توضیح می دهد: سردرد یکی از شایع ترین دردهایی است که تقریبا تمام افراد آن را در طول زندگی شان تجربه خواهند کرد، اما بیشترین موارد سردرد به «سردردهای اولیه» مربوط می شود که معمولا به صورت روزمره ایجاد شده و بسیاری از افراد آن را تجربه می کنند. به عنوان مثال خستگی و فشارهای عصبی می تواند عامل ایجادکننده این نوع سردردها باشد.
به گفته این پزشک، سردردهای اولیه اهمیت چندانی ندارد؛ به این معنی که خوشبختانه این نوع سردرد با استراحت، ایجاد محیطی آرام و رفع فشارهای عصبی و اسپاسم ماهیچه ها بهبود می یابد.
دکتر ابوالاحرار تاکید می کند: در مواردی که سردرد مزمن بوده و برای مدتی طولانی ادامه پیدا می کند یا سردردهایی که پیشرونده است و دائم شدت آن افزایش می یابد یا همراه با علائم عصبی مانند اختلالات تعادل، بینایی و شنوایی بروز می کند، حتما بررسی های لازم را انجام دهید و علت سردرد را مشخص کنید.

● مسکِن بخوریم یا نه؟
فقط کافی است بگویید «سرم درد می کند» آن وقت است که اطرافیان ده ها مدل جورواجور قرص مسکن برایتان تجویز می کنند و خودشان هم آنها را همراه با یک لیوان آب برایتان می آورند تا مبادا از خوردن آن طفره روید.
اما درد فقط یک نشانه است؛ نشانه ای که باید به دنبال عامل ایجادکننده آن باشید، یعنی همان مشکلی که باعث شده بدنتان با این درد به شما هشدار دهد. آن طور که دکتر ابوالاحرار توضیح می دهد اگر سردرد حادی را تجربه می کنید، یعنی دردی که در مدت زمانی به نسبت کوتاه و به علت خستگی، فشار عصبی یا مواردی از این دست ایجاد شده و شدید است، معمولا مشکل چندان مهمی به حساب نمی آید.
به گفته وی، با توجه به این که هدف، کاهش درد و داشتن حسی بهتر است، در شرایطی می توانید با استراحت کردن این سردرد را بهبود بخشید، اما گاهی نیز لازم است از مسکن ها برای کاهش و رفع درد کمک بگیرید؛ البته تا این مرحله استفاده از مسکن ها مشکلی برای شما ایجاد نمی کند، به این معنا که مصرف مسکن ها برای کوتاه مدت می تواند در کاهش درد و رنج بیمار موثر باشد.
اما بعضی وقت ها سردرد ادامه دارد که دکتر ابوالاحرار در این مورد تاکید می کند: در صورتی که سردرد بدون عامل خاصی ایجاد شده و ادامه پیدا کند، باید پیگیری شود. مثلا اگر صبح پس از بیدار شدن از خواب و با وجود استراحت کافی، احساس سردرد داشته باشید یا در مدت چند ماه شدت سردردتان کم کم افزایش پیدا کند، نباید آن را ساده بگیرید و نسبت به آن بی تفاوت باشید. همچنین لازم است سردردهایی را که بیشتر از ۱۵ روز ادامه دارد نیز پیگیری کنید.

● میگرن یا سردرد تنشی؟
میگرن هم یکی از انواع سردردهای مزمن است که بر اثر انقباض عروق داخل جمجمه ایجاد شده و با کاهش خون رسانی به بخشی از مغز، باعث بروز سردردهای شدیدی می شود. دکتر ابوالاحرار با اشاره به این که میگرن ممکن است یکطرفه یا دوطرفه باشد، توضیح می دهد: اغلب سردردهای میگرنی با تهوع، استفراغ یا ترس از نور و صدا همراه است بنابراین اغلب بیماران ترجیح می دهند در مکانی ساکت و تاریک استراحت کنند.
به گفته این پزشک، گاهی با انجام فعالیت های معمول روزمره ممکن است درد بیمار تشدید شود که این شرایط درد حتی می تواند فعالیت های او را کاهش دهد.
وی ادامه می دهد: سردردهای میگرنی معمولا با محرک هایی مانند استرس، خستگی، گرسنگی، تشنگی یا مشکلات اختلالات هورمونی در خانم ها ایجاد می شود که بهترین کار نیز پیشگیری از بروز حملات میگرن است. بیماران مبتلا به میگرن هم معمولا می دانند چه عاملی بیشتر باعث بروز این حملات می شود که باید از قرار گرفتن در معرض آنها خودداری کنند.
در صورت بروز حملات نیز بهتر است در مراحل اولیه از داروهایی که پزشک تجویز کرده، استفاده کنید تا درد شدید نشود.
البته سردردهای میگرنی شبیه سردردهای تنشی است و آن طور که دکتر ابوالاحرار می گوید، علائم سردردهای تنشی هم می تواند مانند میگرن بروز کند؛ به طوری که این نوع سردردها، معمولا براثر خستگی و گرسنگی ایجاد می شود و بیمار درد را به شکل فشار نواری در اطراف سرش توصیف می کند.
وی می افزاید: سردردهای تنشی اغلب با گرسنگی، استرس، درد گردن و استراحت کم تشدید می شود و بیش از ۳۰ دقیقه نیز در طول روز ادامه پیدا می کند؛ البته در صورتی که عامل ایجادکننده درد برطرف نشود، بیمار ممکن است مدت طولانی تری درد را حس کند.
یکی از مسائل مهم در مورد سردردهای حاد، پیشگیری از عوامل ایجادکننده درد است که دکتر ابوالاحرار در این زمینه خاطرنشان می سازد: بسیاری از این گونه سردردها بر اثر روش زندگی نامناسب ایجاد می شود. بنابراین شیوه نامناسب نشستن، خوابیدن و حرکت کردن و حتی روش نامناسب در برخورد با مسائل و مشکلات می تواند موجب ایجاد تنش و در نتیجه بروز سردرد تنشی شود.
به گفته این پزشک متخصص، کار با رایانه در وضعی نامناسب یکی از مسائلی است که می تواند موجب بروز سردرد شود و این روزها نیز این نوع سردرد در حال افزایش است بنابراین باید هنگام کار با هر دستگاهی اصول کار با آن را رعایت کنید و وضع استاندارد را در نظر داشته باشید تا کمترین آسیب به بدن وارد شود.

● این سردردها را جدی بگیرید
گاهی لازم است خیلی سریع و اورژانسی برای تشخیص علت سردرد اقدام کنید. دکتر ابوالاحرار به این عوامل خطر اشاره می کند و می گوید: در صورتی که سردردی شدید به صورت ناگهانی شروع شود، لازم است بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
این حالت بویژه برای افرادی که در سنین بالا هستند، مطرح می شود و لازم است بررسی های مورد نیاز صورت بگیرد. شروع سردرد پس از ضربه به سر نیز مورد دیگری است که حتما باید بررسی شود. همه افراد ممکن است چنین وضعی را تجربه کنند که البته برای کودکان بیشتر اتفاق می افتد و در هر صورت پس از ضربه باید تحت نظر پزشک باشند.
به گفته وی، چنانچه سردرد با تب، سفتی گردن، ضعف بدن یا دوبینی همراه باشد، آن را جدی بگیرید و پیگیری های لازم انجام شود. همچنین اگر سردرد به رغم استراحت و استفاده از مسکن ها تشدید شود، باز هم باید آن را بررسی کنید.
وی با اشاره به سن بیماران، توضیح می دهد: اگر سردرد در سنین پایین یعنی کمتر از پانزده سالگی یا پس از ۵۵ سالگی شروع شود، باید حتما به فکر بررسی و تشخیص علت آن باشیم.

خواندن 4383 دفعه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید