دلم برای آسمان آبی تنگ شده است

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

کوه های دور دست در یک مه غلیظ خاکستری فرو رفته اند. خودرو های پر شمار به جان خیابان های شهر چنگ انداخته اند و هر کسی خودش را مبرا می داند از این که در آلودگی هوا سهم داشته است. انگار کسی دلش برای آبی آسمانی تنگ نمی شود. اگر از روزهای خاکستری اخیر و از دود و غباری که بالای سطح شهر جاخوش کرده است خسته شده اید همراه مان باشید تا از روش های حفظ سلامتی در این روزها برایتان بگوییم.
هوای آلوده! چرا؟
بعضی مواد هنگامی که وارد هوا می شوند خواص فیزیکی و زیستی آن را تغییر می دهند. مهم ترین آلاینده های مصنوعی هوای آزاد در حال حاضر، مونو اکسید کربن، ذرات معلق، اوزون، دی اکسید کربن، نیتروژن دی اکسید و سرب و گوگرد هستند. احتمالا این سوال برای خیلی ها مان پیش می آید که چرا در تابستان یا بهار از آلودگی هوا خبری نیست و اتفاقا در فصولی که بارندگی بیشتر است شاخص سنجش آلودگی هوا بیشتر در حالت هشدار قرار می گیرد. علت، پدیده وارونگی دماست. در زمستان هوا سردتر است و امکان صعود به بخش های بالایی جو را ندارد و در نزدیک سطح زمین می ماند و باعث می شود هوا جابه جا نشود و هوای آلوده هم که در پایین قرار گرفته پایدار باقی بماند.
هوای آلوده چه بلایی سرمان می آورد؟
آلودگی هوا می تواند برای خیلی از اندام های تنفسی خطر آفرین باشد. از عارضه هایی که آلودگی هوا مسبب آن است می توان به خارش و سوزش چشم، آب ریزش از چشم و بینی یا حساسیت خاص در حلق و گوش اشاره کرد. این موضوع می تواند روی اندام های تنفسی تحتانی هم تاثیر بگذارد و باعث تنگی نفس، سرفه و خس خس سینه و در موارد حادتر زمینه ساز بیماری های انسدادی مزمن مجاری تنفسی یا چسبندگی ریه بشود. کسانی هم که مشکل تنفسی یا آسم دارند بیشتر از دیگران در معرض خطر هستند.

● بدون خودرو هرگز!
همین چند روز پیش بود، ساعت ۷ صبح از خانه خارج شدم. تازه داشتم به این فکر می کردم عجب هوای تمیزی شده که همسایه محترم دوتا خونه اون طرف تر را دیدم که با البسه راحتی داخل منزل سوار خودرو مبارکش شد و رفت و جیک ثانیه بعد برگشت. از خودرو که پیاده شد دیدم دستش نان تازه است. از شما چه پنهان نانوایی سر خیابان است و شاید نهایتا ۵ دقیقه با احتساب خرید نان و بقیه موارد احتمالی، رفت و برگشتش به طول بینجامد. به این فکر کردم که اگر فقط چند نفر در همین منطقه این طور خرید کنند همین صبح زود چه قدر هوا آلوده شده است. کافی است از خیابان فرعی به خیابان اصلی بیایید، تعداد خودروهای تک سرنشینی که می بینید تمام بشو نیستند. چند ساعت از صبح که بگذرد مثلا ساعت ۹ دیگر هوای شهر را نمی شود تنفس کرد! همیشه گفته اند و شنیده ایم که پیش گیری بهتر از درمان است. برای حفظ سلامتی مان در برابر آلودگی هوا راه کارهایی پیشنهاد کردیم. اما با یک نگاه مختصر به زندگی هر کدام مان می توانیم به راحتی ببینیم چه چیزی به آلوده تر شدن هوا دامن می زند. فکر نمی کنم چند قدم پیاده روی یا استفاده از وسایل نقیله عمومی این قدر آزار دهنده باشد که راضی بشویم هر روز هوای پر از سرب را وارد ریه های مان کنیم و بعد هر روز شورای مقابله با آلودگی هوا بگذاریم و همه چیز را هم گردن وارونگی دما در فصل های سرد بیندازیم و دست آخر هم با تعطیلی مدارس و اعلام وضعیت هشدار و درخواست خارج نشدن از منازل، طوری وانمود کنیم که به خوبی از پس این مشکل هم بر آمده ایم. به قول یکی ازدوستانم که در یک گروه حمایت از محیط زیست و مبارزه با آلودگی هوا فعالیت می کند، این اصلاحات نیازمند یک کنش جمعی است. با وجود این که هر کس به طور فردی در اصلاح رفتارهای اجتماعی این گونه تاثیر گذار است اما شاید بهتر است یک حرکت جمعی و همگانی برای بهبود شرایط فعلی شکل بگیرد تا از تردد خودروهای تک سرنشین یا رانندگانی که هدف خاصی از تردد در سطح شهر ندارند کاسته شود.
ارتقا و افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری هم می تواند به کم کردن این ترددها کمک کند و گزینه دیگری که به شدت نیازمند هم یاری در سطح گسترده است استفاده از دوچرخه برای رفت و آمدهاست. در نظر گرفتن مسیرهای ویژه تردد دوچرخه سواران در سطح شهر و تشویق مردم برای استفاده از دوچرخه علاوه بر تاثیر مثبت بر سلامتی هر فرد و به بهبود وضعیت هوا هم کمک می کند.

● لطفا رو به روی آلودگی بایستید!
برای این که وقتی شاخص سنجش آلودگی هوا در وضعیت هشدار یا بحرانی قرار دارد
از سلامتی مان حفاظت کنیم و مثل شیر جلویش بایستیم چند پیشنهاد داریم:

● ماسک بزنید
استفاده از ماسک شاید از اولین راه هایی باشد که می شود انتخاب کرد. البته باید این را هم خدمت مبارک تان یادآوری کنیم که ماسک های پارچه ای یا پنبه ای باز هم بخشی از ذرات آلوده هوا را از خود عبور می دهند، تنها ماسک هایی استاندارد هستند که دارای فیلتر مناسب باشند، گرچه قیمت این ماسک ها که از جنس فیبر هستند و به ماسک های نانو یا هپا معروفند گران تر از بقیه است اما کیفیت شان در حفاظت از دستگاه های تنفسی خیلی بالاتر است.

● مایعات بیشتر مصرف کنید
بخورید و بیاشامید تا آلوده نشوید. البته منظورمان بیشتر آشامیدن است چون مصرف مایعات بیشتر به بدن کمک می کند تا سمومی که به هر نحو وارد بدن شده است زودتر دفع شوند و برای بدن خطر ایجاد نکند. مایعاتی مثل آب و شیر می تواند به پاک سازی بدن خیلی کمک کند. نوشیدنی هایی مثل چای سبز هم می تواند اثر بخش باشد.

● درجه حرارت وسایل گرما زا را کم کنید
بهتر است وقتی هوا آلوده است دمای هوای منزل یا مکان های بسته را تا حد امکان کم نگه دارید. یعنی میزان حرارت وسایل گرما زا را در پایین ترین حالت ممکن قرار داد.

● از ضدآفتاب یا مرطوب کننده استفاده کنید
در هوای آلوده و خشک، پوست هم به شدت آسیب می بیند. بهتر است برای جلوگیری از عوارض پوستی و خشکی پوست صورت، از مرطوب کننده های ملایم و با قدرت جذب بالا استفاده کنید. ضد آفتاب با SPF مناسب با شرایط فصلی و شرایط پوست تان هم می تواند از تاثیرات آلودگی و نفوذ به پوست کم کند.

● پوست تان را با آب و صابون بشویید
این یکی دقیقا هم روی سیاه واه واه است! یعنی ذرات ناشی از آلودگی هوا روی سطح پوست می نشینند، بنابراین هنگام شست وشوی دست و صورت فقط از آب استفاده نکنید. چون در صورت مخلوط شدن این ذرات با آب، ماده اسیدی ضعیفی ایجاد می شود که به مرور باعث پیری زودرس می شود. بهتر است از یک صابون یا شوینده ملایم استفاده کنید و بعد از آن هم برای جلوگیری از خشکی پوست از مرطوب کننده کمک بگیرید.

● رژیم های غذایی پاک سازی بدن
استفاده از بعضی از مواد غذایی در قالب یک رژیم می تواند به دفع سموم و پاک سازی کامل بدن کمک کند. رژیم های غذایی خاصی برای پاک سازی بدن از مواد آلوده وجود دارد، اما در این جا صرف نظر از معرفی رژیم فقط مواد غذایی را که در پاک سازی بدن موثرند به شما معرفی می کنیم. زیتون، انجیر، انگور و شیرگرم به همراه یک قاشق چای خوری عسل.

● آنتی اکسیدان ها را در میوه ها بجویید
آنتی اکسیدان های اصلی در ویتامین هایE و C و بتا کاروتن وجود دارند. میوه ها و سبزی ها و غلات سبوس دار حاوی آنتی اکسیدان های اصلی هستند و می توانند به خوبی با رادیکال های آزاد که باعث تخریب سلول ها می شوند مقابله کنند. پس اگر اهل میوه و سبزی ها نیستید اهلش شوید و در این هوای داغان(!) بی خیالش نشوید.

● دستکش بپوشید
دستکش های رنگ روشن علاوه بر این که از پوست دست تان محافظت می کند می تواند مانع انتقال میکروب ها و آلودگی ها به دهان و چشم شما شود. وقتی که در مکان های عمومی پر تردد رفت و آمد دارید می توانید با این روش از آلودگی های مختلفی که دور و برتان است در امان بمانید. نشستن بعضی از ذرات غبار بر روی پوست به تدریج باعث چین و چروک پوست هم می شود.

● دفعات استحمام را بیشتر کنید
اگر سالی ماهی یک بار سری به حمام می زنید آن هم با زور دعوای مادرتان، حالا به غیر از بوی گند که شما را بر می دارد سلامتی تان را هم در نظر بگیرید و در این شرایط بیشتر دوش بگیرید. هنگام استحمام نواحی اطراف بینی و پلک ها و اطراف چشم ها و گوش و دهان را به طور کامل شست و شو دهید. زیر ناخن ها و لابه لای انگشتان را هم به دقت بشویید.

● از ساکنان سبز حیاط غافل نشوید
گیاهان آپارتمانی یا گیاهانی را که می شود در باغچه و در حیاط از آن ها استفاده کنید فراموش نکنید. این گیاهان می توانند دقیقا شبیه یک فیلتر طبیعی عمل کنند. گیاهان در یک گلدان کوچک یا متوسط می توانند در تصفیه هوای داخل منزل یا محیط بسته ای که حضور دارید به شدت تاثیر گذار باشند. انواع سرخس ها، نخل اریکا، فیکوس و پتوس برای آپارتمان ها خیلی مناسب هستند.

خواندن 4856 دفعه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید