جمعه, 25 ارديبهشت 1394 12:14

گفت‌وگو با نیره امینی، نویسنده رمان «حسرت خیس»

نیره امینی از نویسندگان جوانی است که امسال همزمان با نمایشگاه کتاب تهران، رمان ایشان با نام «حسرت خیس» در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد. به همین بهانه، گفت‌وگویی را با ایشان ترتیب داده‌ایم تا با این نویسنده و روحیات او آشنا شوید.

ـ با یک معرفی کوتاه این گفتگو را آغاز کنیم. از خودتان و آنچه دوست دارید مخاطبان بدانند بگویید.
من پدیده امینی نویسنده، ویراستار، فارغ‌التحصیل رشته هنر و عضو مؤسسه هنرهای تجسمی ایران، مدرس تخصصی طراحی و نقاشی و مؤلف اثر ادبی (داستان بلند) و یک مجموعه شعر هستم.

ـ قبل از نویسندگی، فکر می‌کنید چقدر رُمان خوان هستید؟ و آیا رمان خوانی در رمان نویسی شما تأثیری داشته است؟
خیلی، کتاب مخصوصاً رمان، رمان‌هایی که می‌خوانم با توجه به مطالعه آزاد زیاد و علاقه به خواندن هر نوشته جالب، متن، مقاله، رمان و... هر کدام دارای دنیایی از ناگفته‌هاست که به شرط کشف کردن در ذهن ثبت می‌شود و به مرور در نوشته‌ها اثر می‌گذارد. واقعیتی ناگفته است از زندگی ملموس هریک از ما از زاویه‌ای متفاوت و شاید تیزبینانه‌تر که هر روز در گیرودار و کشمکش‌ها با آن مواجه می‌شویم، اما کمتر به آن فکر می‌کنیم و می‌گوییم.

ـ از کار جدیدتان در نمایشگاه بگویید. یک معرفی مقدماتی از کتاب و این که فکر می‌کنید چه کسانی بیشتر می‌توانند با آن ارتباط خوب برقرار کنند؟
حسرت خیس، واقعیتی‌ست از عشقی ناب و حقیقی، نه عشقی اسطوره‌ای و تکراری! دیگر قصه عشق‌های همه‌گیر و افسانه‌ای، راضی‌ام نمی‌کند! حسرت خیس، واقعیتی‌ست که به من یاد داد دوست داشتن و بهایِ زیر یک سقف بودن‌ها را! و به من آموخت هر آنچه را که در زندگی نمی‌دیدم و یا ساده می‌پنداشتم و به حساب عادت، از کنارش می‌گذاشتم! چون داستان یکی از واقعیات پررنگ جامعه امروزی که مخاطب در حال دست‌وپنجه نرم کردن با فراز و نشیب‌هایش است و برای گذر از این پیج بزرگ زندگی گاه نیاز به روزنه‌ای حتی به اندازه یک کتاب دارد.

ـ آیا کار جدیدی هم در دست نوشتن دارید؟ ضمناً چگونه یک سوژه را انتخاب و آن را به یک داستان تبدیل می‌کنید؟
بله... و برگرفته از تمامی تجربیات سال‌های زندگی خودم است. همیشه با مردم زندگی می‌کنم و سعی می‌کنم همه چیز را با نگاهی جدا از عادت ببینم.

ـ اوضاع واحوال کتابخوانی را این روزها چگونه می‌بینید؟ در مورد اطرافیان و آشنایان خودتان چگونه است و چه تغییری داشته؟
کتاب وسیله‌ای برای سرگرمی نیست و واقعاً می‌تواند بهترین همراه و راهنما باشد و این یک شعار نیست چون عمیقاً به آن اعتقاد دارم. اطرافیان بیشتر کتاب‌هایی را می‌خوانند که از طرف شخص مورد اعتماد آنها معرفی شود.

ـ نمایشگاه کتاب هم نزدیک است... معمولاً چه حس و حالی نسبت به آن دارید؟
همیشه حس خوبی دارم و همیشه فکر می‌کنم نتوانستم آن‌طور که می‌خواستم از آن استفاده کنم.

ـ سخن دیگری که برای خوانندگان این گفتگو و مخاطبان خود دارید بفرمایید.
زیبا زندگی کن و باور کن کسی که بهشت را در زمین نیافته، در آسمان هم نخواهد یافت.

خواندن 2149 دفعه

دیدگاه‌ها  

#2 ع س 1394-08-16 01:07
پدیده جان رمانتو خوندم عالی بود.نمایشگاه نقاشی برگزار کردی حتما خبر بده.
#1 مجتبي طلهري 1394-05-12 12:08
سلام خانم اميني نمايشگاه گذاشتيد خبربديد

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید