چاپ کردن این صفحه
پنج شنبه, 30 دی 1395 23:36

زهره مرشدی: رمان باید از شیوه‌های سنتی خود فاصله بگیرد

رمان «قهوه تقدیر» به قلم سرکار خانم زهره مرشدی به تازگی از انتشارات شادان منتشر شده است. به بهانه چاپ این اثر گفت‌وگویی با سرکار خانم مرشدی ترتیب داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

از داستان کتاب آخرتان بگویید، چطور شد که این کتاب را نوشتید؟ آیا زندگی و سوژه‌ای واقعی در نظرتان بود؟ (در مورد سوژه و موضوعش نیز کمی بیشتر توضیح دهید).
موتیف رمان قهوه تقدیر بر اساس موضوعات روز اجتماعی وابسته به مکتب مدرنیسم نگارش شده است. سوژه داستان زندگی واقعی یک فرد نیست بلکه طیف وسیعی از مردم جامعه را دربر می‌گیرد.

به نظر شما مخاطب با خواندن کتاب حاضر، در پایان علاوه بر سرگرمی چه چیز دیگری از کتاب به دست آورده بود؟
زمان نگارش یک داستان تنها به سرگرم کردن مخاطب فکر نمی‌کنم، از آنجائی که برای وقت مخاطبان عزیزم ارزش بسیاری قائل هستم، به همین دلیل سعی می‌کنم علاوه بر زبان ادبی با نگاهی فلسفی و با تم روان‌شناسانه به موضوعات حاکم بر فضای داستان بپردازم.

عکس العمل نزدیکان در مورد آثار شما چیست؟ فقط تعریف و تمجید است یا واقعا نظرات خود را می‌گویند؟
خوشبختانه به دلیل تحصیل در رشته ادبیات از نظرات ارزشمند اساتید برجسته این رشته بهره‌مند می‌گردم.

آیا وارد شدن به دنیای نویسندگی کار سختی است؟ برای شما چطور اتفاق افتاد؟
نویسندگی یک امر کاملا تخصصی است، متاسفانه برخی افراد می‌پندارند که نوشتن تنها وابسته به کمی ذوق، استعداد و مطالعه سطحی ست در حالیکه نویسنده در برابر مخاطب خود در دنیای پرشتاب امروز مسول است. نویسنده باید از تکنیک‌های ادبی مطلع باشد، مکاتب مهم ادبیات داستانی را بشناسد، ازعلم روان‌شناسی که ارتباط مستقیم با ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه مخاطب دارد، آگاهی داشته باشد تا بتواند داستانی خلق نماید که برای رشد و تعالی مخاطب قدم مفیدی بردارد.

فکر می‌کنید رمان ایرانی امروز به چه چیزی نیاز دارد؟ در سال‌های آینده خود را مقید به چه سمت و سویی در نویسندگی می‌دانید؟
رمان ایرانی امروز باید از شیوه‌های سنتی و تک بعدی خود فاصله بگیرد، از پرداختن به داستان‌های عاشقانه درجه سه دوری نماید تا سطح کیفی ادبیات غنی ایران ارتقا یابد.

به نظر شما چرا رمان‌خوانی برای همه لازم است؟ و فارغ از شعارهای کلی، تاثیر رمان را در زندگی افراد چه می‌دانید؟
خواندن رمان‌های مفید باعث می‌شود مخاطب، دنیا را از منظر دیگری ببیند، از تجاربی بهره بگیرد که شاید هرگز در زندگی با آنها مواجه نشود، همچپنین منطق و احساسات و ادراکاتش به دلیل مطالعه زیاد رشد می‌یابد.

شما خودتان را یک رمان خوان حرفه‌ای می‌دانید؟ برای یک نویسنده چقدر اهمیت دارد که با دیگر رمان‌ها هم آشنا باشد؟
وظیفه اصلی یک نویسنده مطالعه است، قبل از نوشتن باید سال‌ها آثار ادبی ملی و آثار فاخر سایر ملل را با دقت بخواند و بررسی نماید.

تصور شما از تاثیر رمان‌های ترجمه بر رمان ایرانی چیست؟
رمان‌های ترجمه می‌توانند از لحاظ تکنیک‌های روز نگارشی و صناعات ادبی تاثیر مثبتی بر داستان‌های ایرانی داشته باشند اما به لحاظ موضوع هر نویسنده به اقتضای حال مخاطب کشور خود و با توجه به نیازهای کشورش دست به قلم می‌شود.

برای پرداختن و شکل‌دهی به شخصیت‌های داستان، به چه روشی این کار را انجام می‌دهید؟ الگو، تشبیه، ترکیب یا راهکاری دیگر؟
شخصیت‌پردازی در داستان بسیار حائز اهمیت است، نویسنده در درجه اول باید کتاب‌های مرتبط با روان‌شناسی شخصیت را مطالعه کند تا با آگاهی و از طریق علمی اقدام به شخصیت‌پردازی در داستان نماید.

تاثیر نویسندگی در زندگی خانوادگی و کاری شما چگونه است (چه تاثیر مثبت و چه اثرات منفی)؟
نویسندگی مهمترین بخش زندگی من را تشکیل می‌دهد و چون عاشقانه این کار را انجام می‌دهم همواره در زندگی‌ام نقش مثبت داشته است.

آیا شده مدت‌ها پس از انتشار کتاب خود، با خواندن آن حس ناخوشایندی بکنید؟ مثلا نیاز به تغییرات؟ چگونه بوده؟
هرگز این اتفاق رخ نداده است، قبل از نوشتن به اندازه کافی درباره موضوع داستان‌هایم تحقیق می‌کنم تا بعد از چاپ کتاب شرمنده مخاطبان عزیز نشوم.

شناخته شدن یا شهرت برای شما (و در کل برای یک نویسنده) چقدر جذابیت دارد؟
ارتباط و آشنایی با مخاطبان که اغلب منجر به دوستی با آنها می‌شود بهترین و جذاب‌ترین ارمغانی است که عنوان نویسندگی با خود به همراه می‌آورد.

از کارهای جدید خود بگویید و ایده‌هایی که در ذهن و یا در دست نوشتن دارید؟
به لطف استعداد و علاقه بسیاری که به نوشتن دارم همیشه ذهنم در حال ساختن و پرداختن موضوعات جدید است تا بعد از آنالیز و بررسی همه جانبه اقدام به نوشتن نمایم.

ترجیح می‌دهید یک عاشقانه‌نویس پُرمخاطب باشید یا نویسنده‌ای اجتماعی با مخاطب کم‌تر و جدی‌تر؟
نوشتن رمان‌های عاشقانه تک بعدی هرگز در اولویت کار من نبوده است زیرا معتقدم با توجه به مسائل مهمی که جامعه امروز را فراگرفته است نویسنده بعنوان یک مصلح اجتماعی برای پیشرفت سطح کیفی ادبی و ارتقای فرهنگ ملی موظف است به مسائل مهم بپردازد.

صحبت دیگر...یا حرف آخر برای هر کس که صلاح می‌دانید.
از مخاطبان عزیز و گرامی خواهش می‌کنم خرید کتاب برای خود و خانواده شان را در اولویت قرار دهند و آنرا یک نیاز ضروری بدانند. بی‌توجهی به فرهنگ کتاب خوانی خسارتی جبران ناپذیر را بر پیکر جامعه و خانواده وارد می‌کند. در آخر از انتشارات وزین شادان و تمام کارمندان عزیز به خاطر حمایت‌های بی‌دریغ‌شان تشکر می‌نمایم.

خواندن 991 دفعه